Par mums

SIA Skrīveru Pārtikas Kombināts tika  dibināts 1956. gada 27. oktobrī, Skrīveru skaistākajā vietā, starp Meteņu un Lūka pakalniem ,Dīvajas upītes krastā. Šī vieta jau pirmskara Latvijā  daudziem bija pazīstama, jo te darbojās Zaula Spirta brūzis un ūdensdzirnavas.

Pirmā produkcija, ko SPK 1956. gada vēlajā rudenī saražoja un realizēja , bija  5 tonnas ābolu sulas. 

1957. gada janvārī, Skrīveru Pārtikas Kombināts, pirmais Latvijā, sāka ražot konfekti Gotiņa. 

Pirmsākumos šeit ražoja ļoti daudzveidīgu produkciju - saldējumu,  vafeles,  tika cepta maize, ražotas desas un visu veidu  konservi. Tapa ļoti gardas Limonādes un dažādas sulas, bet visvairāk tika pieprasītas un ražotas konfektes Gotiņa. 

Konfekšu receptūra tika papildināta un uzlabota kombināta laboratorijā no pirmsākumiem vairākus desmitus gadu. Skrīveru Gotiņas, ražotas Skrīveru Pārtikas Kombinātā, zināja visi, un ne velti tās tika dēvētas par gardākajām un pieprasītākajām konfektēm gan Latvijā, gan ārpus tās.

Konfekšu Gotiņu papīrīšu kolekcionāri ir izskaitījuši, ka Latvijā ir bijušas aptuveni 50 vietas, kur tika ražotas Gotiņas. Katrai vietai atšķīrās gan papīrīšu noformējums, gan garša, pat konfekšu krāsa. Katram bija sava receptūra un tehnoloģija, arī izejvielu dažādība.

Mūsu kolēģe atceras gadījumu, kad deviņdesmitajos gados bija devusies uz Rīgas centrāltirgu, un tur esot bijis stends, kur tirgotas dažādu ražotāju konfektes Gotiņa. Viņa esot lūgusi iesvērt Skrīveru konfektes. Pārdevēja iesver un dod konfektes, bet kolēģe redzot , ka iesvērtas citu ražotāju Gotiņas , jautā pēc  Skrīveru Gotiņas. Pārdevēja esot palikusi pikta un teikusi: “Ko jūs visi man tik tās Skrīveru Gotiņas prasiet, tās sen izpirktas, bet kā tad lai es tās citas iztirgoju?!”

Bija pat gadījumi, kad konfekšu pagrīdes ražotāji 90. gadu sākumā blēdījās ar papīrīšiem un lika uz tām Skrīveru atzīmi, lai tik cilvēki pērk to, ko prasa...

Skrīveru Pārtikas Kombinātā, 70.-80. gados strādāja aptuveni 200 darbinieku. Gadā tika saražotas ap 700 tonnām konfekšu Gotiņa, kas joprojām bija deficīta prece.

1978.gadā Skrīveru Pārtikas Kombināts uzsāka ražot Krējuma Pagali.

1987.gadā uzsāka ražot karameli ''Zīmulis''.

1996.gadā, sākoties lielveikalu ērai un plašajam importa saldumu un citu  preču ieplūdumam Latvijas veikalu plauktos, nacionālie gardumi vairs nebija  tik iekārojami. Kombinātam iestājās grūti laiki, ko vēl vairāk pastiprināja uz Krieviju aizsūtītā lielā saldumu krava, par kuru atmaksa tā arī netika saņemta.. Lēnām samazinājās gan darbinieku, gan ražošanas jauda..

2005.gada augustā Skrīveru Pārtikas Kombinātā iestājās dīkstāve, kam pamatā bija atbildīgo iestāžu ieteikumi veikt lielus remontdarbus Kombināta ražošanas cehos. Tās esošā vadība izmaksāja palikušajiem 38 darbiniekiem atlaišanas pabalstus un visas pienākošas kompensācijas, ar cerību, ka ražošana tiks atsākta jaunās telpās, kas tiks remontētas ar Eiropas fondu naudas atbalstu, un  pēc piespiedu pauzes kombināts atkal strādās! 

Remonta darbi tā arī nesākās, bet Skrīveru Pārtikas Kombināts likvidēts netika. Telpas tika sargātas, atskaites nodotas, tikai ražošana nenotika. 

Situācijai uzmanīgi līdzi sekoja arī citi konfekšu ražotāji, kā nekā, Skrīveru Gotiņa bija nr.1, ko pircēji prasīja. Sarosījās gan Daugavpils Gotiņu ražotāji, gan Gulbenes Dimdiņu pārstāvji, kuri nesen bija iegādājušies seno Lizuma pienotavu, kur agrāk arī tika ražotas konfektes Gotiņa. Tomēr sapratuši, ka Lizuma Gotiņas tik daudz cilvēkus neinteresē, kā interesētu Skrīveru Gotiņas, viņi nolēma paplašināties un ražot šīs konfektes Skrīveros, to pašu vēlējās arī Daugavpils uzņēmēji. Paveicās Gulbenes pārstāvjiem.Tā, 2006.gadā, iegādājoties Skrīveru veco pienotavu, tika veidots uzņēmums- Skrīveru Saldumi, kur Gulbenieši bija nolēmuši tīt Gotiņas pēc Lizuma receptūras ar Skrīveru vārdu...

Daudzi, nezinot šo veiklo gājienu, noticēja, ka Skrīveros atkal tiek ražotas Skrīveru Pārtikas Kombināta Gotiņas. Arī Lizumieši nekautrējas sev piedēvēt Skrīveru Gotiņas vēstures atdzimšanu, izglābšanu.Kā jau kārtīgi konkurenti būdami,  pat veikli izmantoja savā labā iespēju iegādāties mūsu specifiskā nosaukuma domēnu www.skriverupartikaskombinats.lv, tādēļ,vadot to meklētājā,automātiski atveras Skrīveru saldumu mājaslapa ,ne mūsējā,  lai vēl vairāk mulsinātu cilvēku prātus par oriģinālo Skrīveru Gotiņu! Esam runājuši , rakstījuši , mēģinājuši šā un tā, bet  pie godīgas un līdzvērtīgas konkurences nonākt nevaram.:(

Arī šobrīd varam apgalvot, ka konfekšu Gotiņa tapšana, receptūra, izejvielas un tehnoloģija abās vietās Skrīveros ir krasi atšķirīgas un AUTENTISKĀ  SKRĪVERU GOTIŅA  top tikai Skrīveru Pārtikas Kombinātā!

2011.gada 27.jūlijā skrīverieši Aigars un Baiba Lūši iegādājās SIA Skrīveru Pārtikas Kombinātu no Turības, kas bija SPK īpašnieks, kļūstot par uzņēmuma pilntiesīgiem īpašniekiem.

Aigaram šeit bija pagājusi bērnība. SPK bija pirmā darbavieta gan Aigara mammai Irēnai, gan tētim Gunāram. Šeit strādāja arī krustvecāki. Tāpat arī Aigaram Kombināts bija pirmā darba vieta.

Baibai Skrīveru Pārtikas Kombināta Gotiņas asociējās ar bērnību, jo tieši šo gardumu visvairāk gaidīja radi Kurzemē, kad pie viņiem tika braukts ciemos. Tas esot bijis ļoti īpašs notikums - braukt ar vectētiņu uz Skrīveru Pārtikas Kombinātu pēc Gotiņām, kuras ne katram tika tā arī pārdotas.Deficīta prece! Vectētiņš bija cienīts speciālists Skrīveros un tikai pateicoties pazīšanai ar Kombināta darbiniekiem, Gotiņas varēja iegādāties ! 

2011.gada jūlijā, ienākot Skrīveru Pārtikas Kombinātā, Aigaram un Baibai priekšā pavērās liels darbalauks, jo ēkas tā arī netika remontētas. ''Skatot īpašumu un atverot 2005.gadā aizslēgtos kabinetus, sapratām, ka lielākā bagātība ir mūsu priekšā - tā ir Skrīveru Pārtikas Kombināta vēsture, tās receptūras un tehnoloģiskās kartes, kas tika saglabātas un nosargātas, tie ir tie dārgakmeņi, kuri nedrīkst zust, un mums jādara viss, lai arī mūsu bērniem tiktu atgriezts  un pieejams šis gardums - konfekte Gotiņa, kura ražota kā sendienās, kā arī citi leģendārie saldumi '', atceras Lūšu ģimene, jo Skrīveru saldumi ražoja Gotiņu no augu taukiem un piena pulvera , kas bija  viens no galvenajiem iemesliem atgriezt ražošanā  Skrīveru Pārtikas Kombināta Īstako  Gotiņu Skrīveros un Latvijā! 

No sākuma likās neiespējami ģimenei izdarīt to, ko ''Turība'' neizdarīja - atjaunot Skrīveru Pārtikas Kombināta darbību. Tikai ticība tam, ko dari, tikai ģimenes atbalsts un liels darbs to spēja, pa mazdrusciņai, pa solītim to visu atjaunot. Tas viss, kas šodien ir izdarīts SPK ir Aigara un Baibas ģimenes  nopelns. ''Likām mērķi - izdarīt visu pašiem, kaut lēnāk, bet pašiem .''

Pašlaik Skrīveru Pārtikas Kombināts ir ģimenes uzņēmums. Nu šeit ir pirmā darbavieta arī vecākajai meitai, bieži darbos palīdz vecmamma Irēna. Trīs paaudzes darbojas uzņēmumā .

Aigars ir tas, kam pateicoties varam baudīt īstāko Gotiņu Skrīveros un Latvijā, jo tieši viņš atsāka šo meistardarbu vārīt, izmantojot SPK senās receptūras un tehnoloģiju, ko atdarināt nav iespējams. 

Šobrīd Kombinātā darbojamies desmit cilvēku sastāvā, puse ir ģimene. Priecājamies, ka mūsu kolektīvā ir senie un pieredzējušie SPK darbinieki. Kā smejas mūsu Intiņa, kas Krējuma Pagales veido no 1978.gada - SPK viņai ir pirmā un vienīgā darbavieta!

Atbraucot ciemos noteikti satiksiet kādu no mums, kas izstāstīs, parādīs, iedos nogaršot ko jaunu! Esam liela ģimene ar vēl lielākiem plāniem uz Kombināta darbiem, vēlamies atgriezt mums visiem  sen aizmirsto Limonādes garšu, un ne tikai! 

Lepojamies ar to, ka vienīgie no konfekšu Gotiņa ražotājiem varam godāt sevi ar kultūras zīmi - Latviskais Mantojums! 

 

Paldies, ka mūs atbalstāt - mums tas ir ļoti svarīgi!